Máte otázky? Volajte 0800 601 609 (Po – Pia 08:00 – 17:00 hod.)

1-ročná záruka na pneumatiky zdarma – objednajte si pneumatiky Goodyear online – dohodnite si montáž v servise online

FORD.
FERRARI.

GOODYEAR.

Pozoruhodný príbeh Le Mans 66

Keď Bruce McLaren a Chris Amon na 24-hodinových pretekoch Le Mans v roku 1966 vystúpili na stupienok víťazov, Ford nebola jedinou americkou spoločnosťou, ktorá si vytvárala meno na svetovej scéne. Slávny čierny GT40 Mark II začal preteky na gumách značky Firestone, veľkého rivala tejto spoločnosti v takzvanej „vojne pneumatík“, ale kockovanú zástavku dosiahol už na pneumatikách Goodyear.

ZRODENIE SNA
1959–1964

Hviezdy sa začali prikláňať na stranu Forda pre jeho veľkolepé víťazstvo nad Ferrari v roku 1959.

Keď problémy so srdcom predčasne ukončili jazdeckú kariéru bývalého víťaza Le Mans Carrolla Shelbyho, obrátil svoju pozornosť na získanie práv na distribúciu pre pretekárske pneumatiky Goodyear v západných štátoch.

Takto sa písal začiatok úspešného pretekárskeho partnerstva, ktoré vyslalo Shelbyho americký tím na medzinárodnú scénu a viedlo k vývoju kultových automobilov Cobra a Shelby Mustang.

V roku 1963, keď rokovania o kúpe Ferrari skončili neúspechom, sa Ford upriamil na porazenie Talianov na trati. Na urýchlenie pretekárskeho programu spoločnosti Ford si Ford prizval na pomoc osobne vybratý tím dizajnérov, medzi ktorými bol aj Carrol Shelby.

Boli to práve Shelbyho pretekárske skúsenosti, ktoré viedli Goodyear k financovaniu vytvorenia automobilu podľa modelu Cobra, prvého Daytona Coupe, ktorý navrhol Peter Brock. Toto elegantné pretekárske auto s priekopníckou aerodynamikou dosiahlo nemožné a na pretekoch Le Mans v roku 1964 porazilo Ferrari 250 GTO, vďaka čomu zvíťazilo v triede GT a celkovo získalo štvrté miesto. Avšak to najlepšie ešte len malo prísť.

Keď sa Shelby konečne posadil za volant programu GT40 spoločnosti Ford, nezabudnuteľný automobil nabral novú rýchlosť. Malo to však nepriaznivý začiatok. Píše sa rok 1964 a žiadny z vychvaľovaných nových Fordov neskončil Le Mans, ani žiadne iné preteky

Ako však Shelby s hrdosťou poznamenal, podarilo sa im zasiať strach do nielen jazdcov Enzo Ferrari, keď na slávnej mulsanskej rovinke dosiahli 350 km/h.

Rok 1965 sa niesol v podobnom duchu. Ferrari zase obsadil pódium Le Mans a ani jediný GT40 neprekonal cieľovú čiaru. Rok 1965 bol aj rokom, keď model Ferrari 250 LM tímu North American Racing Team (NART), ktorý tvorili Masten Gregory a Jochen Rindt, nečakane priniesol pneumatikám Goodyear ich prvé celkové víťazstvo na pretekoch 24 hodín.

1966 – REVOLÚCIA NA LE MANS

S blížiacim sa Le Mans zotrvávalo Ferrari jasným favoritom.  Ford však bol odhodlaný urobiť dojem tým, že do pretekov postaví osem 7-litrových GT40 Mark IIS.

Stojí za poznamenanie, že napriek vzťahu, ktorý mali Shelby a Goodyear, pneumatiky Wingfoot neboli namontované na každý automobil. V tom čase sa zmluvy o pneumatikách uzatvárali častejšie s jednotlivými pilotmi ako s celými tímami. A jazdci čierneho automobilu #2 Bruce McLaren a Chris Amon mali zmluvu uzatvorenú so spoločnosťou Firestone. V tom čase sa zmluvy o pneumatikách uzatvárali častejšie s jednotlivými pilotmi ako s celými tímami. A jazdci čierneho automobilu #2 Bruce McLaren a Chris Amon mali zmluvu uzatvorenú so spoločnosťou Firestone.

Preteky začali o 16:00 vo vlhkých podmienkach a bolo okamžite zrejmé, že pneumatiky Goodyear boli vhodnejšie na mokro ako Firestone. Zatiaľ čo dve posádky tímu Shelby – #1, v zostave Ken Miles/Denny Hulme, a #3 riadená Danom Gurneyom/Jerrym Grantom – boli s pneumatikami Goodyear spokojné, McLaren zistil, že mu na mulsanskej rovinke pri rýchlosti cez 338 km/h odpadávali kúsky dezénu.

Keď o 17:33 McLaren zastavil, aby prenechal riadenie Amonovi, okamžite vyhľadal zástupcu spoločnosti Firestone a vyjednal prezutie do pneumatík Goodyear.

Tento prepočítaný ťah prispel k deficitu, ktorý sa zotrel len vtedy, keď Miles v #1 spomalil, aby dovolil McLarenovi dohnať ho ku kontroverznému záveru.

Oneskorenie tiež viedlo k slávnemu bojovému výkriku McLarena, „choď ako o dušu!“, keď sa Amon pripravoval na odchod z boxov. S Fordom a Ferrari tesne vedľa seba sa pretek zúžil na duel medzi GT40 s Milesom a Ferrari 330P3 na mulsanskej rovinke.

Počas zápasu Ferrari s otáčkami GT40 na rovinke Bandiniho motor vybuchol. A zvyšok je automobilová história.

Nasledujúci deň s príchodom 4. hodiny sa zostávajúce Fordy #2, #1 a #5 zoradili na inscenovaný záver.

Zaujímavosťou je, že aj keď sa stále vedú debaty o tomto kontroverznom nerozhodnom zápolení medzi dvomi strojmi zo Shelbyho stajne, historické záznamy hovoria, že McLarenovi a Amonovi bolo udelené víťazstvo preto, lebo štartovali ďalej vzadu, a teda najazdili väčšiu vzdialenosť.

Mnohí si myslia, že bez predčasného prezutia do pneumatík Goodyear by neboli súčasťou sporu.

1967 – ONWARDS

PRETEKÁRSKE DEDIČSTVO

NABERÁ RÝCHLOSŤ

Shelby, Ford a Goodyear sa v roku 1967 vrátili na Le Mans a zaznamenali druhé rovné víťazstvo s automobilom Mark IV (a tretie víťazstvo pre Goodyear). V nasledujúcich rokoch spoločnosť Goodyear dosiahla celkovo na 14 víťazstiev na pretekoch 24 hodín Le Mans..

V posledných rokoch Goodyear vyvinul nový rad pneumatík pre svetový vytrvalostný šampionát FIA (WEC), vrátane pretekov 24 hodín Le Mans.

V septembri 2020 Goodyear tiež pomohla britskej posádke JOTA a francúzskej výprave Panis Racing zabezpečiť miesto na pódiu v kategórii LMP2.