Otázky? Volejte: Tel. 800 505 030 (po–pá 8.00–17.00)

1 rok dodatečné záruky pneumatik zdarma – objednejte si pneumatiky Goodyear online – rezervujte si montáž pneumatik online

FORD.
FERRARI.

GOODYEAR.

Pozoruhodný příběh Le Mans 66

Když se v roce 1966 pustil Bruce McLaren a Chris Amon za vítězstvím v závodě 24 hodin Le Mans, nebyla společnost Ford na světové scéně jedinou americkou značkou ve hře. Slavný černý vůz GT40 Mark II zahájil závod na pneumatikách Firestone, velkého rivala značky Goodyear v takzvaných „pneumatikových válkách“, ale pod šachovnicovou vlajkou projel na jejích pneumatikách.

ZROZENÍ SNU
1959–1964

Hvězdy začaly být ohromujícímu triumfu vozů Ford nad Ferrari nakloněné v roce 1959.

Když srdeční choroba předčasně ukončila kariéru bývalého vítěze Le Mans Carrolla Shelbyho, obrátil pozornost k získání distribučních práv pro závodní pneumatiky společnosti Goodyear v západních státech.

Byl to začátek úspěšného závodního partnerství, které uvedlo Shelbyho americký tým na mezinárodní jeviště a vedlo k vývoji ikonických vozů Cobra a Shelby Mustang.

Když v roce 1963 skončila neúspěchem jednání o odkoupení automobilky Ferrari, soustředila se společnost Ford na porážku Italů na závodní dráze. Pro urychlení svého závodního programu si společnost Ford zajistila pomoc pečlivě vybraného týmu konstruktérů, jeho členem byl i Carroll Shelby.

Právě Shelbyho závodní minulost vedla společnost Goodyear k financování vzniku prvního vozu Daytona Coupe založeného na modelu Cobra, jehož konstruktérem byl Peter Brock. Tento elegantní závodní vůz s průkopnickou aerodynamikou se vydal vykonat nemožné a porazit vozy Ferrari 250 GTO ve třídě GT. Celkově skončil v Le Mans v roce 1964 na čtvrtém místě. To nejlepší ale mělo teprve přijít.

Když Shelby konečně usedl za volant programu Ford GT40, začal vývoj ikonického vozu prudce nabírat na rychlosti. Začátek ale byl nenápadný. V roce 1964 žádný z vychvalovaných nových Fordů nedokončil Le Mans ani žádný jiný závod.

Jak ale Shelby hrdě poznamenal, uspěly alespoň v tom, že vyděsily Enza Ferrariho, když na slavné rovince Mulsanne dosáhly rychlosti 350 km/h.

I rok 1965 se odehrál v podobném duchu. Značka Ferrari znovu ovládla Le Mans a cílem neprojel jediný z vozů GT40. Rok 1965 byl také rokem, ve kterém Severoamerický závodní tým (NART) s vozem Ferrari 250 LM řízeném Mastenem Gregorym a Jochenem Rindtem nečekaně daroval společnosti Goodyear její první celkové vítězství v závodě 24 hodin Le Mans.

1966 – REVOLUCE V LE MANS

Jak se blížil další závod v Le Mans, zůstával jasným favoritem vůz Ferrari. Společnost Ford ale byla odhodlaná udělat dojem. Do závodu přihlásila osm vozů GT40 Mark II se 7litrovými (427ci) motory.

Je pozoruhodné, že navzdory Shelbyho vztahu se společností Goodyear nebyly pneumatiky Wingfoot namontovány na všech vozech. V té době byly smlouvy o pneumatikách často uzavírány s jednotlivými jezdci, nikoliv celými týmy. Oba jezdci z černého vozu s číslem 2, Bruce McLaren a Chris Amon, tehdy měli uzavřenou smlouvu se společností Firestone.

V 16.00 byl za mokra odstartován závod. Brzy se ukázalo, že pneumatiky Goodyear jsou do mokra vhodnější než obutí značky Firestone. Zatímco dvěma z vozů Shelby, číslu 1 Kena Milese a Dennyho Hulmea a číslu 3 Dana Gurneye a Jerryho Granta, jejich pneumatiky vyhovovaly, McLaren zjistil, že mu v Mulsanne při rychlosti nad 340 km/h odpadávají kusy dezénu.

Když McLaren zajel do pitstopu, aby v 17.33 předal vůz Amonovi, ihned vyhledal zástupce společnosti Firestone a začal jednat o výměně pneumatik za pneumatiky značky Goodyear.

Tento vypočítaný tah přispěl k ztrátě, kterou se povedlo vyrovnat teprve když Miles ve voze číslo 1 zpomalil, aby umožnil McLarenovi dostihnout jeho vůz a dosáhnout tak kontroverzního výsledku.

Ztráta také vedla k McLarenovu slavnému bojovému pokřiku, který zazněl, když se Amon připravoval opustit pitstop: „Jeď jako o život!“ Při vyrovnaném závodě vozů Ford a Ferrari se závod zúžil na souboj mezi Milesovým GT40 a Ferrari 330P3 na rovince Mulsanne.

Při snaze vozu Ferrari vyrovnat se rychlosti, které mohl vůz GT40 dosáhnout na rovince, Bandiniho motor explodoval. A zbytek je automobilová historie.

Jakmile následujícího dne udeřila čtvrtá, vyrovnaly se pro nahraný průjezd cílem vozy Ford, které závod přežily – startovní číslo 2, 1 a 5.

Je zajímavé, že zatímco kontroverzní průjezd dvou strojů Shelby cílem ve stejném okamžiku je i dnes předmětem debat, historie zaznamenává, že vítězství získali McLaren a Amon, protože startovali ze zadní pozice a projeli tedy za stejnou dobu delší vzdálenost.

Mnozí věří, že bez včasného přezutí na pneumatiky Goodyear by tento spor ani nevznikl.

1967 – ONWARDS

ZÁVODNÍ HISTORIE

ZÍSKÁVÁ NA RYCHLOSTI

Společnosti Shelby, Ford a Goodyear se do Le Mans vrátily v roce 1967, kdy zaznamenaly druhé vítězství s vozem Mark IV (třetí pro společnost Goodyear). V následujících letech dosáhla společnost Goodyear v závodu 24 hodin Le Mans celkem čtrnácti vítězství.

V posledních letech společnost Goodyear vyvinula nový sortiment pneumatik pro Mistrovství světa vytrvalostních soutěží FIA (WEC), jehož součástí je i podnik 24 hodin Le Mans.

V září 2020 společnost Goodyear pomohla britskému družstvu JOTA a francouzské organizaci Panis Racing stanout na stupních vítězů v kategorii LMP2.